Žumpa

Home Betónová žumpa

Betónová žumpa

Žumpa je bezodtoková podzemná nádrž na zhromažďovanie a uskladňovanie odpadových vôd z domácností. Rieši odvádzanie odpadu z budovy v miestach, kde nie je možné napojenie na mestskú kanalizačnú sieť. Ak plánujete inštaláciu odpadovej nádrže, pravdepodobne si kladiete 3 hlavné otázky, na ktoré vám v tomto článku stručne odpovieme:

 

 1. Akú veľkú žumpu potrebujem? Použite našu online kalkulačku nižšie.
 2. Žumpa alebo septik? Vysvetlíme vám hlavné rozdiely.
 3. Betónová alebo plastová žumpa? Rozdelíme si výhody a porovnáme ceny.

Ako veľkú žumpu potrebujem - online kalkulačka

Veľkosť betónovej žumpy sa určuje podľa spotreby vody v domácnosti. Ta sa určuje podľa:

 • počtu ľudí
 • spotreby vody / objem vyprodukovaných odpadových vôd

Počet osôb – jednoduchá voľba, ale tu je najvhodnejšie počítať s rezervou – napríklad v súčasnosti obývate nehnuteľnosť vo dvoch a obaja chodíte do práce. Ale čo keď sa vaša rodina rozrastie a vy ste väčšinu dňa doma?

Spotreba vody – naša kalkulačka ponúka niekoľko možností podľa pripojených spotrebičov a vychádza z priemerných noriem spotreby v m3/deň. Inú spotrebu bude mať chata so suchým WC a inú spotrebu plne obývaný dom na samote. V ideálnom prípade by sa malo vychádzať z predchádzajúcej spotreby domácnosti a nehnuteľnosti. Každá domácnosť môže mať iné požiadavky v závislosti od používaných spotrebičov a prevádzkových zvyklostí domácnosti. Skontrolujte preto, či uvedené priemerné hodnoty zodpovedajú vašej skutočnej spotrebe podľa vyúčtovania.

Two columns
Vertical
Horizontal
Kalkulačka objemu žumpy - zadanie
Výsledok - ako veľkú žumpu vybrať
Name Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart
Have a promocode?
Promocode Hide Show

Prečo sa do výpočtu započítava interval vyváženia jímky? Jednoducho – žumpa nemá odtok, musí sa pravidelne vyvážať, špeciálne to nie je len rekreačný objekt. Musíte si teda vybrať, ako často chcete žumpu exportovať. Interval sa spravidla pohybuje od 2 do 4 týždňov.

 

DÔLEŽITÉ! Je potrebné vopred zistiť objem fekálneho vozidla, ktoré bude žumpu vyvážať. Ak napríklad vo vašom okolí nie je žiadna spoločnosť s objemom vozu väčším ako 10 m3, nemá zmysel kupovať žumpu s objemom 14 m3, pretože fekálne auto aj tak pôjde dvakrát. Ideálna veľkosť žumpy je z ekonomického hľadiska o objeme fekálneho vozidla s rezervou 1 – 2 m3. Viac o tejto téme v článku Veľkosť žumpy k domu.

Žumpa alebo septik - hlavné rozdiely

Betónová žumpa je zvyčajne jednokomorová nádrž. Nemá odtok, celý obsah sa musí po naplnení odčerpať a zlikvidovať fekálnym vozidlom. Pri plnej prevádzke sa zvyčajne naplní za 2-4 týždne.

 

Septik, na druhej strane, má samočistiacu funkciu. Je to dvojkomorová alebo viackomorová nádrž a odpadová voda sa v nej čistí usadzovaním a bakteriálnym rozkladom nečistôt. Vyčistenú vodu možno vypúšťať a fekálne vozidlo stačí objednať raz ročne na odčerpanie usadeného kalu. Septiky však majú vyššie priestorové nároky a vyššie obstarávacie náklady. Jednoducho povedané – septik je vhodnejší pre nehnuteľnosti s celoročnou bežnou prevádzkou, zatiaľ čo žumpa je najlepšie umiestnená v blízkosti chát alebo chalúp s menšou prevádzkou.

Porovnanie žumpy a septiku:

 

 

Porovnanie

3D model jednokomorové žumpy

Žumpa
(jednokomorová nádrž)

3D model dvojkomorové žumpy

Septik
(viackomorová nádrž)

odtok nie áno
frekvencia vývozu 1 x za 14-21 dní 1 x za rok
stavebné povolenie nie, iba ohlásenie áno, projekt a povolenie
obstarávacia cena od 600 € za žumpu od 1050 € za 2 nádrže
cena za 1 vývoz 39-159 € 39-159 €
odporúčanie chata, chalupa rodinný dom

Čo je lepšie: betónová alebo plastová žumpa?

Dnes sú trendom plastové žumpy. Vyzerajú moderne a majú mnoho funkčných výhod. Ale povedzme si pravdu – betón je stále betón. Naozaj chcete zveriť odpadové vody vo svojej záhrade plastom?

Obe riešenia však majú svoje výhody aj nevýhody. Pozrime sa na ne:

 

Plastová podzemná nádrž:

 • Plasty používané na výrobu moderných odpadových nádrží sú zvyčajne pevné a majú pomerne dlhú životnosť. Ani najkvalitnejší plast však nedokáže odolať tlaku ako betón. Pozor by si mali dať najmä majitelia pozemkov s vyššou hladinou podzemnej vody alebo ak chcete umiestniť žumpu pod príjazdovú cestu. Plastové žumpy môžu mať problémy s tlakom prichádzajúceho kanalizačného vozidla. Otázna je aj ich odolnosť voči chemikáliám a samotným výkalom.
 • Usadzovanie plastovej žumpy je jednoduchšie. Príprava na usadenie je však náročnejšia. Okrem výkopových prác budete musieť odliať aj nosnú základovú dosku pre nádrž a v prípade zváranej nádrže nádrž zabetónovať.
 • Nezváraná (monolitická) nádrž si nevyžaduje obetónovanie. Keďže nemá žiadne zvary, riziko úniku odpadových vôd je nízke. Nevýhodou je vyššia cena.

 

Betónová podzemná žumpa:

 • Betón má dlhú životnosť, pevnosť a odolnosť voči tlaku
 • vhodné aj pre miesta s vysokou hladinou podzemnej vody
 • inštalácia je náročnejšia – jímka sa osadzuje žeriavom, a preto je potrebné mať pre túto techniku prístup
 • betónové jímky sú paradoxne lacnejšie ako plastové
 • inštalácia a preprava betónovej jímky je však drahšia. Je potrebné porovnať ponuky a vypočítať nielen cenu nádrže, ale aj porovnať ceny za prepravu a usadenie jímky.

Betónové žumpy sú lacnejšie ako plastové, pričom betón má vyššiu životnosť a odolnosť. Vzhľadom na dodatočné náklady je však potrebné porovnať celkové náklady na nákup a dôkladne zvážiť ponuky jednotlivých dodávateľov. Pri výpočte ceny nezabudnite zahrnúť náklady na prípravné práce. Postup prípravy výkopu pre žumpu sme zhrnuli v samostatnom článku.

Pri plastových nádržiach musíme zohľadniť, či ide o samonosné alebo betónové nádrže. Ilustračný príklad celkových nákladov je uvedený pre nádrž s objemom 6 m3:

Porovnanie nákladov na betónové a plastové podzemné nádrže (objem 6 m3)

 

 

 

Plastová
nádrž
samonosná
6 m3


Plastová
nádrž k obetónovaní
6 m3

Betónová nádrž
6 m3

Cena nádrže 1 200 € 800 € 750 €
Doprava od 25 € 0 od 250 €
Obetónování 0 od 450 € 0
Cena celkom 1 225 € 1250 € 1000 €

 

Cena betónovej žumpy - celkové náklady na obstaranie

Koľko vás bude stáť žumpa? Ako sme už uviedli, je dôležité spočítať všetky nákladové položky a vždy si vyžiadať kompletnú cenovú ponuku vrátane dopravy a inštalácie. Cena nádrže tvorí len časť celkových nákladov. Musíte tiež vypočítať výkop jamy pre žumpu, za ktorý je zvyčajne zodpovedný zákazník alebo ho treba vyčísliť samostatne. V našom článku si môžete prečítať, ako správne pripraviť jamu na žumpu, a rozhodnúť sa, či to urobíte sami, alebo si na to najmete bagr alebo výkopovú firmu.

 

Aké náklady musíte zohľadniť pri kúpe žumpy?

 

 • cena samotnej nádrže
 • doprava
 • vyhĺbenie jamy
 • inštalácia vo výkope
 • betónovanie (v prípade plastových nádrží)

 

Koľko platíte za betónové žumpy SEPTIC?

 

 • doprava: žumpy SEPTIC dodávame po celej SR od EUR 200 (pozri náš cenník žúmp a dopravy)
 • inštalácia: našim zákazníkom ponúkame inštaláciu v cene žumpy, t. j. zadarmo. Nádrž privezieme nákladným autom s hydraulickou rukou a umiestnime ju priamo do vami pripraveného výkopu. Upevníme veko a komín a pripravíme sa na záverečné elektroinštalačné práce.
 • cena žumpy: ceny betónových nádrží SEPTIC zahŕňajú okrem samotnej nádrže aj základné betónové veko a komín.
Všetky ceny sú uvedené bez DPH. Ak ste firma a platci DPH, budete mať cenu konečnú s 0% DPH. Ak nakupujete ako fyzická osoba, k cene treba ešte pripočítať DPH.

Výhody betónových žúmp od Septic

 • 100% vodotesné
 • 5 rokov záruka
 • kvalitné prevedenie s dlhou životnosťou
 • odolné voči tlakom umožňujúce vjazd fekálneho vozidla
 • montáž zadarmo
 • rýchla doprava v rámci 2-3 dní