Betónová žumpa
Pokiaľ nie je k dispozícii v mieste vašej chaty, chalupy či domu kanalizačná sieť, je k dispozícii riešenie v podobe betónovej žumpy. Ide o bezodtokovou nádrž pre akumulaci odpadní vody z domácnosti. Nižšie vám vysvetlíme hlavné rozdiely medzi plastovou a betónovou žumpou, základné vlastnosti, ktoré hrajú úlohu pri výbere a ako spočítať správnu veľkosť žumpy.
Betónová žumpa a jej použitie

Najčastejšie sa používa žumpa jednokomorová. Ide o podzemnú hermeticky uzavretú nádobu s komínom a poklopom pre možnosť jej čerpania fekálnym vozom. Betónové žumpy sú bezúdržbové, je potrebné len ich vývoz po naplnení. Hoci ide o nádobu na fekálie, žumpa môže byť hneď pri dome, pretože nesmrdí a neobmedzuje bežnú prevádzku na dvore či záhrade. Výhodou betónových žúmp je pevnosť, ktorá umožňuje vjazd fekálneho vozu, na ktorej je zaťaženie kalkulované.
Čo je lepšie: betónová či plastová žumpa?
Betónová žumpa vyniká kvalitou, stálosťou a predovšetkým odolnosťou voči tlaku. Plastové žumpy môžu mať problém s tlakom prichádzajúceho fekálneho vozu, tiež ich odolnosť voči chemikáliám a samotným fekáliím je diskutabilné. Výhodou betónových žúmp je aj ich cenová atraktivita.
Výhody betónových žúmp od Septic
- 100% vodotesné
- 5 rokov záruka
- kvalitné prevedenie s dlhou životnosťou
- odolné voči tlakom umožňujúce vjazd fekálneho vozidla
- montáž zadarmo
- rýchla doprava v rámci 2-3 dní
Objem betónovej žumpy
Veľkosť betónové žumpy sa odvíja od spotreby vody v domácnosti. Spravidla sa počíta so spotrebou 90-150 litrov na osobu za jeden deň, ideálne je však vychádzať z predchádzajúcich spotrieb, ktoré sa odvíjajú od použitých spotrebičov a zvyklostí v chode domácnosti. Interval vyváženie žumpy sa pohybuje od 2 až 4 týždňov. Dôležitou informáciou je aj objem fekálneho vozu, ktorý bude žumpu vyvážať. Ideálne z ekonomického hľadiska je veľkosť žumpy o objeme fekálneho vozu a viac.