Jímky a septic

Home Betónová žumpa

Betónová žumpa

Pokiaľ nie je k dispozícii v mieste vašej chaty, chalupy či domu kanalizačná sieť, je k dispozícii riešenie v podobe betónovej žumpy. Ide o bezodtokovou nádrž pre akumulaci odpadní vody z domácnosti. Nižšie vám vysvetlíme hlavné rozdiely medzi plastovou a betónovou žumpou, rozdiel medzi žumpou a septikom a ako spočítať správnu veľkosť žumpy.

Betónová žumpa a jej použitie

Najčastejšie sa používa žumpa jednokomorová. Ide o podzemnú hermeticky uzavretú nádobu s komínom a poklopom pre možnosť jej čerpania fekálnym vozom. Betónové žumpy sú bezúdržbové, je potrebné len ich vývoz po naplnení. Hoci ide o nádobu na fekálie, žumpa môže byť hneď pri dome, pretože nesmrdí a neobmedzuje bežnú prevádzku na dvore či záhrade. Výhodou betónových žúmp je pevnosť, ktorá umožňuje vjazd fekálneho vozu, na ktorej je zaťaženie kalkulované.

Čo je lepšie: betónová či plastová žumpa?

Betónová žumpa vyniká kvalitou, stálosťou a predovšetkým odolnosťou voči tlaku. Plastové žumpy môžu mať problém s tlakom prichádzajúceho fekálneho vozu, tiež ich odolnosť voči chemikáliám a samotným fekáliím je diskutabilné. Výhodou betónových žúmp je aj ich cenová atraktivita.

Čo zvoliť: žumpa alebo septik?

Betónová žumpa nemá odtok, celý jej obsah je nutné po naplnení vyčerpať a vyviezť fekálnym vozom. Pri plnej prevádzke sa naplní spravidla za 2-4 týždne. Septik má na druhú stranu samočistiacu funkciu. Má viac komôr a odpadová voda sa v ňom čistia usadzovaním a pomocou bakteriálneho rozkladu nečistôt. Prečistenú vodu je možné odpúšťať a fekálne vozidlo je potreba objednať len 1x za rok na vyčerpanie usadeného kalu. Septik má však vyššie nároky na priestor a vyššie obstarávacie náklady. Zjednodušene povedané – septik je vhodnejšie pre objekty s celoročnou bežnou prevádzkou, žumpu je najlepšie umiestniť k chatám alebo chalupám s menšou prevádzkovou náročnosťou.

Ako veľkú žumpu potrebujem?

Veľkosť betónové žumpy sa odvíja od spotreby vody v domácnosti. Spravidla sa počíta so spotrebou 90-150 litrov na osobu za jeden deň, ideálne je však vychádzať z predchádzajúcich spotrieb, ktoré sa odvíjajú od použitých spotrebičov a zvyklostí v chode domácnosti. Interval vyváženie žumpy sa pohybuje od 2 až 4 týždňov. Dôležitou informáciou je aj objem fekálneho vozu, ktorý bude žumpu vyvážať. Ideálne z ekonomického hľadiska je veľkosť žumpy o objeme fekálneho vozu a viac. Viac sa téme venujeme v článku Veľkosť žumpy k rodinnému domu, kde nájdete aj návod na výpočet potrebnej veľkosti.

Betónová žumpa - cena

Koľko vás bude žumpa stáť? Žumpu z kvalitného vodostavebného betónu môžete zaobstarať už od 450 €. Veľkým nákladom pri obstaraní betónovej žumpy je tiež doprava a montáž. Je preto dôležité porovnávať všetky ponuky aj s týmito dodatočnými nákladmi. SEPTIC dodáva nádrže po celej SR už od 250 €. Montáž ponúkame našim zákazníkom v cene žumpy, teda zadarmo. Kompletnú ponuku a ceny dopravy nájdete v našom cenníku nádrží.

Všetky ceny sú uvedené bez DPH. Ak ste firma a platci DPH, budete mať cenu konečnú s 0% DPH. Ak nakupujete ako fyzická osoba, k cene treba ešte pripočítať DPH.

Výhody betónových žúmp od Septic

  • 100% vodotesné
  • 5 rokov záruka
  • kvalitné prevedenie s dlhou životnosťou
  • odolné voči tlakom umožňujúce vjazd fekálneho vozidla
  • montáž zadarmo
  • rýchla doprava v rámci 2-3 dní