Rozcestník: betónová nádrž na vodu, žumpa či septik?
Ak vlastníte chatu, rodinný dom, či sa ešte len čoskoro stanete hrdým majiteľom, je vždy potrebné vyriešiť problematiku splaškovej vody z domácnosti. Pokiaľ nie je k dispozícii obecnej kanalizácie, prichádza na rad riešení v podobe kúpy, žumpy či septiku. Aké sú ich ceny, aký je medzi nimi rozdiel a čo zvoliť?
Rozdiel medzi žumpou a septikom
Žumpa je hermeticky uzavretá nádrž určená pre splaškovú vodu. Všetok obsah sa po naplnení vyvezie fekálnym vozom do čističky. Oproti tomu septik obsahuje niekoľko komôr, v ktorých dochádza k usadeniu kalov, filtráciu a následnému vypúšťanie vody von. Septik vyžaduje stavebné povolenie vrátane povolenia na vypúšťanie vody, je tiež rozmerovo náročnejšie a drahšie na obstaranie. Na druhú stranu však prináša časové aj finančné úspory pri vyváženie. Usadený kal sa odčerpáva približne raz ročne na rozdiel od žumpy, ktorú je potrebné vyvážať podľa spotreby vody v domácnosti raz za 2-4 týždne.
Betónová nádrž na vodu
Betónová nádrž na vodu je ekologickým pomocníkom pri hospodárení s úžitkovou vodou v domácnosti. Umožňuje zbierať dažďovú či tzv. šedú vodu a dávať ju druhotné využitie – napríklad pre splachovanie záchodov či na polievanie záhrad. S betónovú nádržou na vodu môžete ušetriť na vodné a stočné.
Plast verzus betón: čo je lepší materiál?
Ponuka nádrží je veľká, ako si vybrať medzi materiálmi? Medzi najčastejšie patria dve varianty, plast a betón. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých materiálov a možno niektorý z nich považovať za ideálne pre výstavbu novej nádrže, žumpy či septiku? Betónové prevedenie je pevné a dlhotrvajúce. Zvládne vydržať aj extrémny tlak, je teda možné cez nádrž prejsť fekálnym vozom bez obáv z poškodenia. Betón vychádza tiež finančne lepšie ako klasická plastová nádrž. Výhody betónového prevedenie teda výrazne prevyšujú plastovú variantu, ktorá navyše nie je cenovo výhodnejšie. Kvalitne vyrobená betónová nádrž má veľmi dlhú životnosť, čo z nej robí najatraktívnejšie riešenie na trhu.