Nádrž na dažďovú vodu umožňuje zber zrážkovej vody zo striech, ktorú potom môžete použiť ako úžitkovú vodu. Na zalievanie záhrady, upratovanie alebo splachovanie WC. Šetríte tak prírodu aj svoju peňaženku. Rodinný domček so záhradou ľahko ušetrí až 50% výdavkov za vodu.
Akú veľkú nádrž na dažďovú vodu zaobstarať?
Výber veľkosti nádrže sa do značnej miery riadi:
vašimi potrebami:
- koľko vody budete spotrebovávať
a vašimi možnosťami:
- z akej veľkej plochy budete vodu zachytávať
- a ako veľa u vás prší
Podrobný návod ako spočítať veľkosť nádrže na dažďovú vodu sme pre vás spísali v samostatnom článku. Pre rýchly orientačný výpočet môžete použiť našu online kalkulačku:
Online kalkulačka veľkosti nádrže na vodu
Koľko u vás ročne zaprší? Zrážkový úhrn vo vašej lokalite môžete zistiť na stránkachSlovenského hydrometeorologického ústavu. Na orientačný výpočet môžete použiť túto hydrometeorologickú mapu (zrážky sú uvedené v mm/rok).
Ako "čítať" výsledky kalkulačky
Kalkulačka vám hlási, že môžete naberať viac vody, než pre domácnosť potrebujete? Dobre pre vás, tento stav je ideálny pre obstaranie podzemnej nádrže. Je potrebné si uvedomiť, že náročnosť zálievky je orientačná a zrážkový úhrn priemerný. Nádrž vás bude zásobovať aj v prípade, že nezaprší niekoľko týždňov v rade.
Aj preto je vhodné uvažovať vždy o podzemnej nádrži, najlepšie betónovej. Voda je v nej uchovávaná prirodzene v chlade, s minimálnym rizikom znečistenia. Získavate tak skutočne kvalitný zdroj úžitkovej vody. V prípade potreby ju s minimálnymi nákladmi môžete prečistiť a rozšíriť možnosti jej využitia.
Koľko stojí nádrž na vodu?
Zaujíma vás cena jímok SEPTIC? Prezrite si náš cenník:
Ako pri nákupe nádrže na vodu ušetriť
Zberom dažďovej vody šetríte každý rok na prevádzke domácnosti. Náklady na obstaranie nádrže sú však celkom vysoké. Ako pri nich ušetriť?
1/ výberom materiálu:
Pri kúpe nádrže na vodu riešite väčšinou dve základné otázky:
- nadzemná alebo podzemná nádrž – pokiaľ chcete naozaj kvalitný zdroj vody, sud pod odkvapom vašu potrebu nevyrieši. Umiestnenie pod zemou zaistí konštantnú kvalitu vody.
- betón alebo plast – plastové nádrže sú možno moderné, ale betón je jednoducho betón. Nie je sexi, ale máte istotu, že skutočne vydrží. Pod zemou je nádrž vystavená veľkému tlaku zeminy a pnutia napr. pri premŕzaní vrchnej vrstvy pôdy alebo pri prívalových dažďoch.
S betónovou nádržou ušetríte. Jej obstarávacia cena je nižšia a to aj pri započítaní drahšej dopravy. Ušetríte aj pri montáži – nie je potrebné žiadne betónovanie, ani dna jamy pod nádržou, ani na spevnenie bokov nádrže.
2/ výberom dodávateľa
Najdrahšie neznamená nutne najkvalitnejšie. Venujte pozornosť predovšetkým:
- skúsenostiam a tradícii
- certifikácii
Prečítajte si, na čo si dať pri výbere dodávateľa nádrže pozor.
V dôsledku klimatických zmien sa stáva zdroj vody v našich končinách veľmi dôležitý. Treba s vodou hospodáriť, pretože zvlášť v období sucha je vody nedostatok. A zákaz zalievanie pitnou vodou pôsobí problémy predovšetkým pestovateľom ovocia a zeleniny. Okrem vodovodu sú tak ďalšími zdrojmi vody iba studňa a voda v podobe občasných zrážok. Ekologické riešenie, ktoré využíva dažďovú vodu, je tiež ekonomické, pretože má – zvlášť pri využití dotácií – výbornú návratnosť. Cena vody totiž klesať nebude, pôjde o hodnotnú komoditu. Nádrže na vodu navyše môžete využiť pre splachovanie toaliet, ktoré väčšina domácností splachuje cennú pitnou vodou. Tento ekologický a ekonomický trend je blízkou budúcnosťou, inšpirujte sa tiež!
Výhody betónových nádrží SEPTIC
- 20 rokov skúseností – vlastná výroba
- Vysoká kvalita istená nadštandardnou zárukou 5 rokov
- Inštalácia a napojenie nádrže zadarmo
- Rýchla realizácia s dopravou do 3 dní
- Certifikát nepriepustnosti
- Atraktívna cena
Prečo si zaobstarať nádrž na dažďovú vodu
Ešte nie ste presvedčení? Nádrž na dažďovú vodu ponúka dva veľké benefity a plní jednu zákonnú povinnosť:
1/ Sebestačnosť
Sucho je problém, ktorý začína trápiť aj Českú republiku a majiteľa rodinných domov a záhrad. Počas letného obdobia je dnes už bežne obmedzovaná zálievka záhrady (predovšetkým trávnikov) alebo napúšťanie bazéna. Aj v prípade možnosti čerpania vody zo studne je ekologickým aj cenovo výhodným riešením využitie dažďovej vody, ktorá sa inak z veľkej časti splachuje do riek a kanálov. V prípade väčšej prietrže mračien totiž pôda nezvláda dostatočne vodu udržať, čo môže mať dôsledky až v podobe pôdnej erózie.
2/ Finančná úspora
Dažďovú vodu v betónovej nádrži na vodu môžete využiť nielen na zálievku záhrady, ale aj v domácnosti, napríklad na splachovanie toalety. Ušetrené peniaze sú skvelým benefitom, čiastky za vodné a stočné totiž budú už len stúpať. Prečítajte si koľko peňazí s nádržou na dažďovú vodu ušetríte a kedy sa vám investícia do nej vráti.
3/ Povinnosť staviteľa
Viete o tom, že od roku 2021 je odber dažďovej vody zákonnou povinnosťou pre každú novostavbu? Prečítajte si, či sa povinnosť záchytu dažďovej vody na vlastnom pozemku týka aj vás. Vzhľadom na prebiehajúce klimatické zmeny a rastúci nedostatok vody bude len otázkou času, kedy sa povinnosť záchytu dažďovej vody rozšíri aj na staršiu zástavbu.