Veľkosť žumpy k rodinnému domu, alebo ako veľkú nádrž potrebujem?

3D model jednokomorové žumpy

Toto je veľmi dôležité rozhodnutie. Vybrať správnu veľkosť žumpy môže byť hocikedy oriešok. Najviac záleží na počte obyvateľov domu, ku ktorému sa nádrž bude pripájať. A ďalšie veľmi dôležitý údaj je interval vyváženia. Veľkosť žumpy sa bude rapídne líšiť, či ju chcete vyvážať raz za 14 dní, či raz za dva mesiace. Nasledujúci vzorec Vám pomôže približne vypočítať požadovaný objem nádrže:

 

V=p*v*t

Kde premenné znázorňujú:
V – požadovaný objem žumpy
p – počet ľudí v domácnosti
v – priemerná vyprodukovaná odpadová voda za deň na osobu (v metroch kubických)
t – interval vyváženia (v dňoch)

 

Odporúčame

Je tiež všetkými doporučované v tomto smere myslieť aj dopredu. Či sa Vám napríklad nebude rozširovať do budúcna rodina a podobne. Určite tu platí príslovie: “Dvakrát meraj, raz rež” .

Veľkosť žumpy by sa mala vyberať aj s ohľadom na fekálne vozidlo, ktoré Vám bude jazdiť žumpu vyvážať. Objem fekálneho vozidla býva najčastejšie 5, 10, či 15 m3. V prípade, kedy bude mať fekálne vozidlo objem 10 m3 a vaše žumpa napríklad 12 m3, bude musieť fekálne vozidlo Vašu žumpu vyvážať na dvakrát, a to Vašu peňaženku rozhodne nepotěší.

 

Dúfame, že Vám tento článok pomohol so správnym výberom veľkosti žumpy. Neváhajte na nás smerovať Vaše ďalšie otázky. Radi Vám pomôžeme.

 

3D model jednokomorového septiku
3D model jednokomorového septiku
3D dvojkomorová betónová žumpa
3D model betónového septiku